Egyesület

A Szegedi Lábtenisz Egyesület tagjai

Halmágyi Zoltán
elnök

Bársony Jenő
Barta Gyula
Bogdán Péter
dr. Kecskés Ákos
Gonda Attila
Gulácsi Róbert
Hegedűs Norbert
Hornyák János
Joó Béla
Kacsárdi Gergely
Kovács Richárd
Lakics Balázs
Márki Ferenc
Mészáros Róbert
Nádudvari István
Nagy Tibor
Németh István
Oláh Máté
Oláh Tamás
Pleskó Lajos
Publik Rudolf
Ruzsáli Dénes
Rácz Gyula
Salamon Norbert
Spitzer László
Szabó László
Tóth Győző
Sándor Zoltán
Szamosvölgyi Zoltán





A lábtenisz bemutatása

A lábtenisz egy közel 100 évre visszatekintő labdajáték, amely gyorsaságot, precizitást, technikai és stratégiai képességeket igényel. A lábtenisz a tereken és a strandokon népszerű lábtengó versenysport változata, melynek versenyeit nyaranta salakos teniszpályákon, télen pedig parketta borítású termekben rendezik.
 
A sportágnak saját identitása van, saját szabályaival és játékosaival, noha sok országban még mindig a futball kiegészítéseként tekintenek rá. A legtöbb országban egyaránt működik szórakozási és versenysportként, mint pl. Csehországban, Franciaországban, Svájcban, Szlovákiában, Romániában, Magyarországon stb., és fokozatosan nő a népszerűsége az öreg kontinensen kívül is.

A lábtenisz ugyan mindenki sportja, de a versenyeken a következő kategóriákat különböztetik meg: férfi, női, junior, szenior. A lábtenisznek 3 alapvető szakága van: egyéni, páros és hármas. Az egyes szakágak jellemzői a következők:

• Egyéni: 1 játékos, 1 pattanás, 2érintés, 9m x 12,8m pályamérettel.

• Páros: 2 játékos, 1 pattanás, 3 érintés (de adott játékos nem érhet egymás után 2-szer labdához), 9m x 12,8m pályamérettel.

• Hármas: 3 játékos, 1 pattanás, 3 érintés (de adott játékos nem érhet egymás után 2-szer labdához), 9m x 18m pályamérettel.

Egy adott szett a 11. pontnál ér véget 2 pont különbségnél, maximum 15:14-es állásig. Egy mérkőzés megnyeréséhez 2 szettet kell megnyerni. A háló magassága 1,1m. Ha valamelyik játékos a hálóhoz ér, az pont az ellenfélnek.

 A lábtenisz nemzetközi fejlődése – főbb mérföldkövek

1. A lábteniszt először Csehszlovákiában futballedzéseken játszották juniorok 1922-ben a Slavia Prague egyesületében. Kezdetben csupán szórakozásnak indult, hogy lábbal játszanak teniszt. Először fapadokat használtak hálónak, később egy kötéllel helyettesítették. Ebben az időben a közeli České Budějovice városában is hasonló szabályokkal kezdtek el játszani.

2. Ismertebb cseh futballisták részvételével ismertebbé vált a sport, így 1939 és 1948 között rendszeres tornákat rendeztek.

3. A lábtenisz szabályait először hivatalosan 1940-ben fektették le, és röplabda mérkőzések szünetében mutatták be.

4. Franciaországban 1943-ban jelent meg a lábtenisz, amelyet keletről importálta egy francia fociedző azzal a szándékkal, hogy fejlessze játékosai képességeit azáltal, hogy teniszpályán focilabdával játszanak.

5. Köszönhetően azoknak a prágai futballistáknak, akik a szlovák Piešťanyba jártak fürdőbe, Szlovákiában is elterjedt a sport. Kezdetben az uszoda szabadtéri röplabdapályáját használták, így az úszók és vízilabdások gyakran csatlakoztak hozzájuk.

6. 1953-61 között a Vándorok tornáján rendszeresen több mint 10 csapat mérkőzött egymással.

7. 1961-ben a Cseh Sportszövetség felvette elismert sportágai közé a lábteniszt, így 10 éven belül közel 100 csapat vett részt prágai versenyeken. Emellett a vidéki cseh városokban is egyre több versenyt rendeztek.

8. 1971-ben megalakult a Cseh Lábtenisz Szövetség, és elindult az első cseh bajnokság, 2 évvel később pedig a szlovák.

9. 1987-ben 5 ország (Svájc, Anglia, Németország, Románia, Olaszország) megalapította a Nemzetközi Lábtenisz Szövetséget (International Football-Tennis Association – IFTA) a svájci Biel városában.

10. A következő években több ország is csatlakozott a szövetséghez: Ausztria, Brazília, Franciaország, Csehszlovákia, Magyarország, Görögország, Törökország, Norvégia, Oroszország, USA, Ukrajna stb.

11. Az első férfi Európa bajnokságot Svájcban rendezték meg 1991-ben, majd az első Világbajnokságnak Kassa adott otthont 1994-ben.

12. Az első női és junior világbajnokságot 2000-ben rendezték Szlovákiában.

13. 2004-ben a Nemzetközi Lábtenisz Szövetséget átkeresztelték IFTA-ról FIFTA-ra (Fédération Internationale de Footballtennis Association).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Instagram